Wspominałem w poprzednich wpisach o idiotycznej sytuacji w gminie Tarnów, gdzie nawet gminne zespoły młodzieżowe muszą płacić za wynajem boiska ze sztuczną nawierzchnią na przeprowadzenie treningu sparingu czy meczu ligowego. Ileż to gmina zarabia na tym procederze? Jak do tego mają się gigantyczne wydatki gminy o których wspominam poniżej czy choćby ostatnio oddana do użytku tandetna tężnia solankowa w Woli Rzędzińskiej II usytuowana przy powiatowej, bardzo ruchliwej drodze z jednej strony i równie uczęszczanej z drugiej. Gminni eksperci z władzą i radnymi na czele pewnie doszli do wniosku, że inhalacje solankowe i spaliny samochodowe to idealne połączenie, można by powiedzieć, SAMO ZDROWIE! Jest w tym jakaś logika? Ano jest. Gmina ma kupę kasy, to wydaje, czy z sensem?
Kogo to tak naprawdę obchodzi. Ludzie się cieszą, że w ogóle coś się robi i może taka postawa jest właściwa. Tego akurat nie wiem, może to ja jakiś głupi jestem. Jednak się nie poddaję. Jak możemy wyczytać tężnia została wsparta kwotą 250 tysięcy złotych z Województwa Małopolskiego, 125 tysięcy od Marszałka Województwa Małopolskiego i milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ile dołożyliśmy do tego cuda my wszyscy nie mam pojęcia, jak i tego, jaki jest ostateczny koszt tych kilku desek, gałęzi, kostki brukowej, ławek i trawnika. Specjalnie jadę tam niemal codziennie rowerem, aby zobaczyć te tłumy delektujące się tymi zdrowotnymi walorami tężni solankowej, ale jakoś ich nie widzę. Nawiasem mówiąc, trudno zobaczyć kogokolwiek. Są projekty, czy nawet już buduje się kolejne te zdrowotne cuda za kolejne ciężkie miliony. Do tego tematu jeszcze powrócę.
Ilu, mieszkańców naszej Gminy przegląda roczne sprawozdania finansowe? Chyba niewielu a wielka szkoda.
Z pobieżnej analizy sprawozdań finansowych z wykonania budżetu Gminy Tarnów a dokładniej budżetu Centrum Kultury i Bibliotek Urzędu Gminy Tarnów wynika jak wielkie kwoty pochłania utrzymanie basenu w Woli Rzędzińskiej, bibliotek czy organizacja mnóstwa różnego rodzaju imprez. Za przykład wziąłem rok 2018.
2018 rok. Dotacja na basen – 540,000,00 zł
2018 rok. Dotacja na biblioteki – 554,900,00 zł
2018 rok: Imprezy - 461 220, 23 zł
I takie potężne dotacje przekazywane są od wielu, wielu lat. Bardzo duże kwoty pochłania organizacja różnego rodzaju imprez kulturalnych. Na przestrzeni wielu lat przewija się w tych sprawozdaniach mnóstwo umów zawieranych z osobami i firmami obsługującymi te imprezy jak: obsługa nagłośnienia, prowadzenie imprezy, obsługa estradowa, obsługa sceny, usługi estradowe, usługi hotelowe, transport, wykonanie stołu, wynajem ekranu, plakatowanie, mnóstwo wydatków na artykuły spożywcze. Jakie są rzeczywiste koszty związane z udziałem zaproszonym gwiazd (między innymi: SŁAWOMIR, BACIARY, MARGARET, SARSA, WEEKEND, ENEJ…), tego nigdzie się nie dopatrzyłem. Jak sądzę informacje te objęte są klauzulą, ściśle tajne. Jak do tak ogromnych kwot mają się te "niby" zarobione pieniądze za wynajem obiektu ze sztuczną nawierzchnią dla dzieci i młodzieży? Dzieci i młodzieży, która jak nigdy dotąd potrzebuje ruchu w każdej możliwej postaci i zwłaszcza władza powinna czynić wszystko co tylko możliwe, aby ich do tego zachęcić.
Kiedyś usłyszałem coś takiego, „ale super napisałeś o tym zaniedbanym obiekcie ze sztuczną nawierzchnią w Woli Rzędzińskiej, ale wiesz, że ja oficjalnie tego nie mogę powiedzieć”. No właśnie. Każdy się boi, że może sobie zaszkodzić, a wielu jest od Gminy i Wójta uzależniona, bo Pan czy Pani Radna to przedsiębiorca, strażak, sportowiec, pracownik oświaty. Niektórzy ciągną tę niedolę radnego już od kilku kadencji. Czy oni mogą mieć własne zdanie, inne od władzy? W przyszłym roku wybory samorządowe, więc jak już kiedyś wspomniałem, będę ubiegał się o status Radnego w Gminie, aby móc (gdybym został wybrany) już oficjalnie przyjrzeć się temu wszystkiemu i mieć jakiś realny wpływ na co i jak wydaje się publiczne pieniądze. Móc kogoś za to rozliczać jak i sam być rozliczany przez wyborców.
Ze strony internetowej Urzędu Gminy Tarnów
"Ponadto przypominany, że w gminie jest również możliwość odbywania treningów piłkarskich w ramach zajęć prowadzonych przez lokalne kluby. Należą do nich: KS Biała, KS Sokół Wałki, LKS Victoria Koszyce Małe, KS Koszyce Wielkie, KS Radlna, KS Tarnowiec, LKS Wolania Wola Rzędzińska, LKS Dunajec Zbylitowska Góra i LKS Zgłobice. Zachęcamy zatem do aktywności fizycznej na obiektach naszej gminy.
Pamiętajmy, że w zdrowym ciele zdrowy duch.
Lubimy to boisko, jest profesjonalne, niczego nam tu nie brakuje. Trenujemy w odległościach, na powietrzu, hartujemy odporność – mówią zawodnicy. W grudniu, głównie w weekendy oraz w przerwie świątecznej, są jeszcze wolne terminy na treningi, sparingi i mecze. Warto zwrócić uwagę na przyjazne ceny wynajmu. Na preferencyjnych warunkach z obiektu mogą korzystać przede wszystkim dzieci i młodzież z klubów z terenu gminy Tarnów. Zainteresowani wynajmem obiektu powinni się kontaktować z jego administratorem – gminnym Centrum Kultury i Bibliotek pod numerem telefonu: (14) 688 01 37".
Powtórzę raz jeszcze ten pusty slogan ze strony UG Tarnów wypowiadany przez większość wysokich rangą urzędników: "Pamiętajmy, że w zdrowym ciele zdrowy duch."
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3312887472361101&set=a.1418885331761334&type=3
OdpowiedzUsuńTarnów wygasza sport
Fatalne w skutkach propozycje, ale w Tarnowie to akurat nie wielu dziwi. Oszczędzanie na sporcie, ruchu, zajęciach fizycznych dla dzieci i młodzieży jest pomysłem szalonym. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdzie dzieci były przez tak długi czas pozamykane w domach i pozbawione tym samym niemal jakiegokolwiek ruchu. Koncentrowały się na ślęczeniu przy komputerach i częstszym niż zwykle zaglądaniu do lodówki co wiązało się głównie z utratą zdrowia i nadwagą, ale dla naszych Rajców nie ma to większego znaczenia. Pod tym kątem między innymi wspomniałem o tężni solankowej jako o czymś co nie jest nam do życia aż tak konieczne a ponad milion złotych można było zdecydowanie lepiej wykorzystać w tych trudnych czasach. Dziękuję za link i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńTo samo sie tyczy Rządu zamiast jakiś program wsparcia dla małych klubów aby po Covidzie zaangażować dzieci do ćwiczeń to rząd wprowadza dodatkowe zajęcia z informatyki :) widocznie mało było siedzenia przed komputerem.
UsuńCieszy mnie to, że nie mam już małych dzieci. Jakie życie czeka te młode pokolenia? Na szczęście Pan Premier wesprze finansowo kluby sportowe (dokładnie PZPN), a tak na poważnie. Słucham i uszom nie wierzę, widzę i oczom nie wierzę co wyprawia nasz Pan Premier. Ciągle wydaje mi się, że ja śnię. 30 baniek dla kopaczy tylko za to, że są kopaczami. Oni za kopanie otrzymują miliony w klubach, ogromne pieniądze od FIFA, UEFA i jeszcze ciężkie miliony od społeczeństwa w sytuacji, gdzie trwa wojna, panuje strach, obawa i niepewność co do jutra. Nie przyjmuję do wiadomości tych pokrętnych wyjaśnień, że to pieniądze dla PZPN-u na rozwój piłki dziecięcej i młodzieżowej zwłaszcza w sytuacji, gdzie stwierdzono tam liczne przekręty. Za swoje słowa trzeba umieć wziąć odpowiedzialność i przyjąć je na przysłowiową klatę a nie sprzedawać narodowi takiego kitu. Wstyd!
OdpowiedzUsuńDziś słyszałem świetny komentarz do tej sytuacji "za to że Polska awansowała do ćwierćfinału dzieci dostaną pieniadze na rozwój piłki czyli jakby Polska nie awansowała to dzieci by nie zasługiwały na treningi" czy to nie jest szaleństwo ? To się w głowie nie mieści. Czytam dzisiejsze artykuły jak pisze sie o trenerze reprezentacji ktora wywalczyła sukces po 36 latach, że w kiepskim stylu. Czy ten Naród kiedyś bedzie zadowolony. Rozumiem, że lepiej było przegrać 3 mecze i grać otwarty football a najlepiej wszystkie zagrania kierowac na Lewandowskiego - moze byłby zadowlony. Trzeb w koncu to jasno powiedzieć nasz lider zagrał słabo. Wystarczył srzelić karnego z Meksykiem i Polska uzyskała by awans z pierwszego miejsca. Panie Lewandowski miej Pan godność.
Usuń