środa, 16 stycznia 2019

Czas na zmiany!


Kolejny rok przed nami. Czas zabrać się do roboty. Śledząc uważnie te nasze rozgrywki i to wszystko, co się wokół nich dzieje dochodzę do wniosku, że nie obejdzie się bez gruntownej reorganizacji (niektórzy mówią już o tym od dawna), do której dojdzie po zbliżających się wyborach w strukturach MZPN-u. Mam przynajmniej taką nadzieję, że obecne władze w zdecydowanej większości odejdą do lamusa (i nikt po nich nie będzie płakał) a nowe na poważnie zajmą się małopolską piłką. Myślę, że sam również powalczę o przewodnictwo w Tarnowie, bo po wyborach wreszcie po kilkudziesięciu latach nastąpi normalność i będzie można, na partnerskich zasadach rozmawiać z nowym Prezesem MZPN. Jestem o tym głęboko przekonany. Nadejdzie zupełnie nowa, jakość. Liczę, że kandydatów będzie więcej i delegaci będą mogli dokonać najlepszego wyboru.

Ja na pewno zwrócę się do sprawdzonej już kancelarii prawnej z zapytaniem, jak wygląda prawna sytuacja tarnowskiego Związku po rozwaleniu go przez MZPN? To, że w ogóle do tego doszło wynikało tylko i wyłącznie z totalnej bierności tarnowskiego Zarządu. Bez mrugnięcia okiem zgodzili się na to całkowicie nieuzasadnione działanie ze strony MZPN w Krakowie. Wystarczyło jedno oficjalne pismo od Zarządu TOZPN aby przerwać to bezprawie, co potwierdził organ nadzorczy wobec MZPN w Krakowie i usiąść przy stole z Prezesami Podokręgów do merytorycznych rozmów. Bezwzględnie należy zadać pytanie, jaki status mają nasze Podokręgi choćby na podstawie obowiązującego Statutu TOZPN? Naturalnie zwrócimy się z tym pytaniem do PZPN w Warszawie i Ministerstwa Sportu. To są zbyt ważne sprawy, aby można ich do samego końca nie wyjaśnić. Bez tego nie może być mowy o prawidłowym przeprowadzeniu wyborów. O rzetelnym i dogłębnym audycie w stowarzyszeniach przeprowadzonych przez jakąś renomowaną firmę zewnętrzną tylko wspominam, bo to akurat jest naturalnym posunięciem. Szczegółowej kontroli wymaga bardzo wiele spraw. Taki audyt powinien być przeprowadzony we wszystkich strukturach, również w Krakowie. Uważam, że tego samego zdania jest wielu innych działaczy.

Dogłębna reorganizacja i nowe rozdanie musi nastąpić w MZPN, OZPN-ach i Podokręgach. Nie mam, co do tego żadnych wątpliwości. Intuicja podpowiada mi, że działacze (ich większość) już zrozumiała, że dalsze tkwienie w tym marazmie do niczego dobrego nie prowadzi. Praca w związkach piłkarskich nie polega na pięknych słowach wypowiadanych po łacinie, niemiecku czy rosyjsku, na zasiadaniu w lożach VIP-owskich, zdobywaniu mandatu Wójta, Burmistrza czy wręczaniu plastikowych pucharów. O tych wszystkich bardzo ważnych sprawach będziemy rozmawiać. Szkoda każdego straconego roku, miesiąca i dnia, ale cóż. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Zastanawiam się tylko, czy te nowe władze będą miały jeszcze, czym zarządzać? Małopolska piłka sięgnęła już niemal dna i mówię to z wielką przykrością.

Jak już wspomniałem, wkrótce nastąpi nowe rozdanie i małopolska piłka ruszy z kopyta. Mamy ogromny kapitał w postaci klubów, trenerów, sędziów i to, co wymaga natychmiastowych działań to całkowita wymiana tych skostniałych struktur i działaczy. Pierwszym wnioskiem, jaki złożę już w nowej i normalnej rzeczywistości to, wniosek o pomniejszeniu składu Zarządu MZPN do maksimum 15 osób z naciskiem na 10. Za nim pójdą kolejne. Nowy Zarząd nie będzie musiał obstawiać się armią giermków gotowych na wszystko, aby tylko bronić i chronić swojego wodza i swoich przywilejów. Wiem, że to jeszcze ponad rok do tego wspaniałego i wymarzonego momentu, ale nie traćmy ani jednego dnia i już dziś zakodujmy w sobie tę wiadomość.


W załączeniu przesyłam pierwsze pismo od organu nadzoru nad MZPN w Krakowie z dnia 25 stycznia 2018 roku wzywające do uchylenia uchwały Kompetencyjnej oraz pismo z dnia 11 stycznia 2019 roku, które ostatecznie informuje o zakończeniu sprawy. Tak z pierwszego jak i z drugiego bezwzględnie i jednoznacznie wynika, że Prezes MZPN w Krakowie nie miał prawa do powołania żadnego Podokręgu. Wnioski niech każdy wyciągnie sobie sam. Ja je mam niezmienne od samego początku. Bezprawie, bezprawie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz