poniedziałek, 10 lipca 2017

Aktualne sprawy...

Zakończyły się prace związane z wyjaśnieniem nieprawidłowości podczas ( raczej po ) meczu Olimpia Bucze – Strażak Mokrzyska. Wydział Gier TOZPN w Tarnowie w 100% wykazał, że po meczu doszło do sfałszowania protokołu. Dokonano nieprawdziwego wpisu zmiany zawodnika, której w ogóle nie było. Co ciekawe zawodnika który rzekomo wszedł na boisko nie było na obiekcie. W tym czasie przebywał w domu. Szkoda, że większość osób składających wyjaśnienia bezczelnie kłamało. Gdy jeden mądrzejszy uznał, że nie będzie uczestniczył w tym żenującym spektaklu i przedstawił całą prawdę, nagle i pozostali wcześniej kłamiący zaczęli zmieniać swoje poprzednie zeznania. Doznawali olśnienia, wcześniej uskarżając się na zanik pamięci. Z perspektywy czasu było to żenujące przedstawienie. Wydział Gier nałożył karę obustronnego walkoweru i przekazał sprawę Wydziałowi Dyscypliny.

Tyle wydawać by się mogło poważnych ludzi liczyło, że można tak bezkarnie i bezczelnie oszukiwać i liczyć na bezkarność. To jakaś totalna głupota, która opanowała tak wielu zawodników, działaczy, sędziów. Kłaść na szali swoje życie, karierę, szacunek dla tak gównianej sprawy. Na szczęście przyszła refleksja, choć niestety trochę za późno. Wydział Dyscypliny nałożył regulaminowe kary. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są to adekwatne i surowe kary. Czasu nie mieli zbyt wiele bo nowe rozgrywki tuż, tuż a gdy jeszcze dojdą ewentualne odwołania do ZKO? Wielu uczestniczących w tym żenującym przedstawieniu nie czekając na decyzje Wydziału Dyscypliny mając honor powinno podać się do dymisji i zakończyć swoją działalność w sporcie. Niektórzy zastanawiają się czy aby w tej sprawie nie należy powiadomić Policji. Uważam, że sprawa jest wyjaśniona i (chyba) nie ma takiej potrzeby. Gdy okaże się, że czyn ten ma znamiona przestępstwa i musi być wyjaśniony przez organy państwa, tak też się stanie. Są i tacy którzy uważają, że kary są zbyt łagodne. Czyżby? Z mojej wiedzy wynika, że ukarać sędziego skreśleniem z listy sędziów, czy zdegradować  drużynę do niższej klasy rozgrywkowej może wyższy organ od I instancji. Być może gdy któryś z klubów czy sędziów odwoła się od nałożonej kary przez WD TOZPN, wtedy ZKO w Krakowie nałoży bardziej surowe kary. Ja tylko przyklasnę.     

Niech ta sprawa będzie przestrogą dla kogokolwiek komu przyjdzie na myśl "załatwianie" meczów czy inne próby „dogadywania się”. Nie może być na to zgody. Widziałem zachowanie się i twarze wielu osób już po ujawnieniu tej „kombinacji”. Zaręczam. Wielu było zdruzgotanych i zawstydzonych. Jak jeden powiedział „coś mnie opętało”. Jest mi ogromnie przykro i jest mi wstyd. Sądzę, że więcej już tego nie zrobią. To zbyt wysoka cena. Coś na co pracowało się całe życie, można zniweczyć w jednej chwili. Nie warto. Jestem przekonany, że większość zrozumiała swój błąd, niektórzy nawet przeprosili i chyba co najważniejsze, mieli tego świadomość jak i nieuchronnej kary. Wyszedłem już dawno temu z propozycją, aby na początek każdy klub IV i V Ligowy nagrywał swoje mecze. Byłoby to bardzo przydatne w celach szkoleniowych dla trenerów, sędziów a dla Wydziału Gier i Dyscypliny stanowiło dowód w ewentualnej kontrowersji. Ponawiam apel. To nie jest naprawdę duży koszt. Przy zakupie większej ilości można by uzyskać pewnie jeszcze lepsze warunki. To zakup na kilka lat.

Szkoda, że tak zakończyły się te rozgrywki. To smutne dla całego piłkarskiego środowiska. Nie będę ukrywał, że największy żal mam do sędziów. Mam nadzieję, że ten nadchodzący i każdy następny sezon będzie zupełnie wolny od takich sytuacji. W następnym tygodniu zaczniemy powoli układać terminarze, które ostatecznie opublikujemy w przyszły piątek. Z różnych przyczyn musimy się wstrzymać z tym niemal do samego końca. Proszę mi wierzyć. Poprawianie, majstrowanie w utworzonych już  terminarzach jest ogromnym wyzwaniem. Ja to nazywam robotą głupiego. Apeluję i proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Z Krakowa docierają  jakieś przecieki o nowych pomysłach. Strach się bać. Tak zacny klub jak Termalica Bruk-Bet Nieciecza do dzisiaj ( oficjalnie ) nie podjął decyzji, co z drugą drużyną, choć termin już dawno upłynął? Jak do tego dołożymy jeszcze funkcjonowanie "nowych" Podokręgów, jakieś uchwały kompetencyjne ? Coś tu nie gra i wszystko jakoś się rozłazi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz