wtorek, 4 kwietnia 2017

Rozwód w toku...

Uchwała Zarządu MZPN budząca wiele obaw i kontrowersji została klepnięta 30 marca 2017 roku. Zatwierdzona Uchwała między innymi przyznaje Podokręgom Piłki Nożnej w Bochni, Brzesku oraz Żabnie samodzielność finansową. Co to ma być ta niezależność finansowa? Kto ją nada i na jakich zasadach? Czy Podokręgi PN otrzymają  osobowość prawną? O ile mi wiadomo kancelaria prawna PZPN w Warszawie stanowczo odradza nadawanie osobowości prawnej Podokręgom. Jak niby Podokręgi będą prowadzić całą buchalterkę księgową? Na zeszycie  w kratkę, 80 – stronicowym?   Kto w końcu będzie decydował o przynależności klubu do danego Podokręgu czy Okręgu? Jakie stanowisko zajmie Urząd Skarbowy czy być może Krajowy Rejestr Sądowy? Jest mnóstwo pytań i wątpliwości. Jak mówi pewien literat z Krakowa „pożywiom, uwidim”. Ano, zobaczymy.
Pomimo wszystko z tego co mi wiadomo, członkowie tarnowskiego Zarządu nigdy nie mieli i nie mają zamiaru walczyć o Podokręgi na śmierć i życie. Chcą samodzielności i władzy to ją będą mieli. Warunek jest tylko jeden. Wszystko ma się odbyć zgodnie z prawem. Tarnowskie władze są jeszcze młode, więc zmuszone są do jego przestrzegania. Tutaj na zeszyt nic nie pójdzie. Każda wpłata i wypłata jest księgowana i wykazywana w rocznych sprawozdaniach finansowych. Nie widzę osobiście innej możliwości jak tylko całkowite odłączenie się Podokręgów od Tarnowa. Powiem więcej. Wreszcie. Jak długo można tolerować te podchody, kombinacje, udawanie czy pretensje i pomówienia. Idźcie swoją drogą. Skoro wam w Tarnowie tak źle? Już się cieszę na tę okoliczność. Z wielką uwagą będę się przyglądał, jak się rozwijacie, łapiecie wiatr w żagle i szczerze wam kibicował. Teraz pozostaje tylko wymówić i rozwiązać wszelkie umowy zawarte w Podokręgach i na rzecz Podokręgów, poinformować o tym fakcie Urzędy Skarbowe, ZUS i inne instytucje państwowe. Jeszcze tylko spis z natury. Co przekazać to przekazać i z dniem 1 lipca 2017 roku, żegnaj Gienia. Mam tylko nadzieję, że nic i nikt tego nie zmieni no i że nikt z głównych graczy nie wymięknie.  

Niezwykle ważnym i właściwie decydującym będzie zachowanie się klubów sportowych. To one w końcu będą miały głos ostateczny pod jakim szyldem chcą występować. Żadna uchwała nie zmusi ich do zmiany terytorium na jakim zechcą uczestniczyć w rozgrywkach. Prezydium Zarządu MZPN podjęło uchwałę w sprawie określenia zasad przenoszenia klubów pomiędzy terenowymi jednostkami organizacyjnymi. To im ma przysługiwać prawo do rozstawiania klubów. Nie ukrywam, że liczę na PZPN, który chociaż w tej kwestii opowie po stronie prawa w przypadku gdyby tak "Krakowowi" przychodziły jakieś głupie pomysły do głowy. Jestem lekko zaskoczony, że tak bardzo ważne informacje dotyczące przecież wszystkich klubów nie są publikowane na oficjalnej stronie internetowej żadnego ze Związków. Decyzje zapadają w cieniu gabinetów. Nikt nikogo o nic nie pyta. Skąd taka pewność, że to właśnie większość klubów sportowych, większość członków Stowarzyszenia pragnie takiego właśnie rozwiązania?

Władza, Prezes to przecież brzmi dumnie? 30 klubów sportowych i kilkunastoosobowe Zarządy, Prezesi, Komisje Rewizyjne, Komisje Gier i Dyscypliny, Komisje Sędziów, Rady Seniorów, wynajmowanie lokali, telefony, komputery itd. Czy to wszystko choć troszeczkę nie zakrawa o śmieszność? Szczególnie teraz w dobie systemu Ekstranet. No cóż. Skoro taka jest wola ludu? Nie pozostaje nic jak tylko się z nią pogodzić. To wszystko powinno być jednak bardzo precyzyjnie uregulowane i zapisane w Statucie PZPN. Napisałem pismo do Pana Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka informując go o tych i innych sprawach dotyczących naszych struktur. Zechce, to przeczyta. Nie, to wyrzuci do kosza. Jeszcze go nie wysłałem aby nie denerwować Pana Prezesa przed ważnymi dla niego i dla naszej organizacji wyborami. Będzie dobrze. UEFA docenia fachowców.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza